Asertywność w pracy

Bycie asertywnym w pracy może być niebezpieczne.. Osoby zbyt mało asertywne z powodu swojego zachowania mogą być odebrane jako leniwe i niewiele wnoszące w rozwój firmy. Osoby ze zbyt dużą dozą asertywności, natomiast narażone są na brak sympatii ze strony swoich współpracowników. Ten typ ludzi przeważnie nie korzysta z możliwości nauczenia się czegoś pożytecznego od innych, często bardziej doświadczonych pracowników. Uważają, że wiedzą lepiej i nikt nie będzie ich pouczał.

Aby nie pomylić nas z osobą agresywną musimy nauczyć się odpowiednio komunikować. Nasza komunikacja powinna prezentować pewność siebie, jednak w sposób niezagrażający innym.

Pierwszą rzeczą, której musisz się nauczyć jest poszanowanie opinii każdego (a także swojej własnej). Asertywna osoba nie zakłada, że jej pomysł jest bezużyteczny lub dawno wykorzystany przez kogo innego. Tak samo powinniśmy odnosić się do tego, co przekazują nam inni.

Menedżer, który jest asertywny szybko awansuje

Asertywny menedżer musi dać odczuć swoim podopiecznym, że ich zdanie ma znaczenie.

Każdy ma swoje prawa w pracy, jednak nie każdy gotów jest ich bronić. Począwszy od prawa do należytego szacunku, kończąc na wymiarze godzin zapisanym w regulaminie. To ostatnie jest szczególnie nierespektowane. Często w obawie o zwolnienie nas lub ze strachu przed tym „co sobie szef pomyśli” narzucamy na siebie więcej niż potrafimy unieść, czasami nawet nie czerpiąc z tego dodatkowych korzyści finansowych. Na domiar złego dochodzi uraza do przełożonych, czy też bardziej asertywnych współpracowników, a w nas tłumią się negatywne emocje. Właśnie dlatego jest nam potrzebna asertywność w pracy.

 

Jak asertywnie komunikować się ze współpracownikami?

  • Używaj słowa „Ja”, jak najczęściej. Pokazuje to, że bierzesz odpowiedzialność za swoje słowa i czyny.
  • Używaj słowa „nie” bezpośrednio, zamiast owijać w bawełnę. W taki sposób unikniesz nieporozumień.
  • Twoje wytłumaczenia powinny być krótkie i zwięzłe. Niepotrzebne rozwodzenie się nad tematem jest irytujące, szkoda czasu.
  • Spróbuj znaleźć alternatywne rozwiązanie problemu i zaproponuj je.
  • Jeżeli to potrzebne, powtórz swoją odmowę kilkakrotnie, tak, aby mieć pewność, że Twój rozmówca zrozumiał i pogodził się z faktem, który mu przekazujesz.
  • Pamiętaj, aby swoją mową ciała przekazywać to samo, co wychodzi z Twoich ust.

Wielu z nas ma dobrze opanowane relacje z współpracownikami, problem jednak pojawia się, gdy musimy poprosić o coś osobę na wyższym stanowisku. O tyle o, ile proste pytania o szczegóły dotyczące wykonywanej pracy nie sprawiają większego problemu, o tyle gorzej jest, jeżeli w grę wchodzi na przykład rozmowa o podwyżce. W istocie, wiele korporacji ma taki „system motywacyjny”, że pracownicy boją się prosić o tego typu rzeczy. Oszczędzają pieniądze i mają przez to mniej pracy. Asertywna osoba, jednak zna swoją wartość i wie, kiedy należy się jej premia.

Jak rozmawiać z szefem o podwyżce?

  • Warto robić w życiu rzeczy spontanicznie, jednak nie w przypadku rozmowy o podwyżkę. Zbierz dokładnie swoje argumenty, których będziesz bronić na kilka dni przed dyskusją.
  • Pamiętaj, aby traktować przełożonych z należytym szacunkiem. Zapracowali w końcu na to i nawet, jeżeli Twoja  propozycja wydaje, im się nierealna, będą mieć Cię na uwadze w przyszłości.
  • Jeżeli chcesz rozwiązać z przełożonym jakiś konflikt bądź gotów przyznać się do własnych błędów. „Wykręcanie się” od winy zdecydowanie nie jest asertywne.
  • Po raz kolejny: pamiętaj o asertywnej mowie ciała.

Coraz częściej orientujemy się, że bardzo duża część problemów, które napotykamy w pracy są spowodowane brakiem odpowiednio asertywnej postawy. Gdy zrozumiesz jakie prawa Ci przysługują i jak odpowiednio komunikować się z otaczającymi ludźmi w miejscu pracy, Twoja codzienność stanie się dużo mniej stresująca. Jak wiemy mniej stresu to większa produktywność. Wprowadź, więc w życie nowe postawy, a awans spotka Cię szybciej niż Ci się wydaje.

Wiesz jak wychować asertywne dziecko?