Asertywność na diecie. Jak poradzić sobie z pokusami?

Dzisiejszy artykuł będzie trochę nietypowy, ponieważ łączymy w nim zagadnienie asertywności oraz diety. Co nas skłoniło do takiej publikacji?

 asertywność w diecie

Powiedzmy sobie szczerze, wielu z nas prowadzi siedzący tryb życia, najpierw pracując przez wiele godzin przy komputerze, a później wieczorami spędzając czas na oglądaniu telewizji. W dodatku z każdej strony otaczają nas kaloryczne i szkodliwe pokusy żywieniowe. Wszystko to ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie, ale także na nasz wygląd i samopoczucie. W rezultacie mnóstwo ludzi pragnie przejść na dietę albo przynajmniej ograniczyć spożywanie szkodliwych produktów. Często mamy jednak problem z tym, jak na stałe wprowadzić do naszego życia zdrowe nawyki żywieniowe i obyć się bez ulubionych wysokokalorycznych potraw.

 

O tyle o ile wiedza żywieniowa jest teraz ogólnodostępna, głównym problemem wielu ludzi na diecie jest to, że bardzo szybko tracą motywację i wracają do dawnych zwyczajów. Naszym zdaniem, asertywność w diecie jest bardzo ważna i często to ona decyduje o sukcesie. Wszystkim tym, który cierpią na brak asertywności podczas diety, przedstawiamy kilka rad, dzięki którym mamy nadzieje uda się zmienić nastawienie i pomóc sobie osiągnąć upragnioną figurę.

 

1) Powiedz “nie”!

Sztuka mówienia „nie” i stawiania na swoim jest przydatna w wielu dziedzinach życia, nie tylko podczas odchudzania. Nauczmy się odmawiać pokusom, które są wszędzie wokół nas. Możemy spojrzeć na nasze ulubioną pizzę albo frytki i pomyśleć o tym, że przyjemność z ich zjedzenia będzie trwała tylko chwilę, a później będą gryzły nas wyrzuty sumienia, bo ulegliśmy słabości. Zamiast tego lepiej znaleźć do zjedzenia coś smacznego, co będzie przy tym zdrowe i nie zaszkodzi naszej wadze.

 

Co najtrudniejsze, będziemy się musieli także nauczyć odmawiać naszym rodzinie i przyjaciołom, co może okazać się jeszcze trudniejszym zadaniem. Bardzo ciężko jest zrezygnować z fast foodów albo chipsów i słodyczy, kiedy wszyscy wokół nas się nimi zajadają. Potraktujmy to jako wyzwanie i bądźmy z siebie dumni, kiedy uda nam się uniknąć niezdrowych produktów. Kto wie, może dodatkowo namówimy naszych towarzyszy na jakąś zdrową przekąskę?

 

2) Uwierz w siebie, nawet jeżeli inni tego nie robią

Ważne, by nie przejmować się za bardzo tym, co mówią inni. Brak wiary ze strony bliskich w to, że osiągniemy sukces, jest bolesny, ale nie powinien nas powstrzymywać. Wręcz przeciwnie, powinien stać się dla nas siłą napędową, która popchnie nas do działania. Właśnie dlatego nie słuchajmy, kiedy inni mówią nam, że nie damy rady schudnąć. Pokażmy wszystkim, że się mylą! Wyobraźmy sobie, jak bardzo zaskoczona będzie nasza rodzina i przyjaciele, kiedy wbrew ich przewidywaniom uda nam się osiągnąć upragnioną wagę.

 

Nie warto także przykładać uwagi do tego, co nasi bliscy mówią na temat zmian, jakie wprowadzamy do swojego sposobu odżywiania. Niektóre używane przez nas w czasie diety produkty mogą się innym wydawać dość dziwne, ale tylko do czasu. Szybko przekonają się, że dzięki nowym nawykom żywieniowym jesteśmy zdrowi, tryskamy energią i świetnie wyglądamy. W rezultacie niewykluczone, że sami zaczną jeść to samo, co my. Na szczęście obecne czasy sprzyjają naszym staraniom, zdrowa żywność jest teraz “w modzie”, a coraz więcej osób jest bardziej świadoma, wokół żywności powstają przecież nawet popularne portale internetowe.

 

3) Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu

By osiągnąć sukces w odchudzaniu musisz zmienić swoje nastawienie do diety. Jeżeli patrzysz na nią, jak na coś niezwykle trudnego i przez cały czas marzysz tylko o tym, by jak najszybciej się skończyła, to nic dziwnego, że szybko ją zarzucisz. Zamiast tego uznaj, że dieta to niepowtarzalna okazja, by spróbować nowych zdrowych produktów i zakosztować rozmaitych dań, po które do tej pory nie sięgałeś. Pamiętajmy, że aby dieta była skuteczna, nie powinniśmy się głodzić ani żywić potrawami, których nie lubimy.

 

Zamiast tego szukajmy dań, które zasmakują nam do tego stopnia, że na stałe wejdą do naszego jadłospisu. Zdrowe odżywianie może stać się Twoją pasją. Istnieje wiele produktów, które nie tylko mają zbawienny wpływ dla naszego organizmu, ale w dodatku mogą stanowić świetny i smaczny dodatek do potraw. Dodamy jeszcze, że wcale nie są drogie albo trudne do zdobycia, my wiedzę o takich produktach czerpiemy m.in. ze strony http://naturalnemetody.pl, gdzie też możesz znaleźć coś dla siebie. Warto dodać, że tego typu produkty to nie rzadkość, jest ich naprawdę dużo.

 

4) Znajdź kogoś, z kim będziesz się odchudzać

Kiedy jesteś na diecie, możesz mieć wrażenie, że nikt nie rozumie Twoich rozterek i czuć się samotnie w walce o piękną sylwetkę. Właśnie dlatego warto znaleźć przyjaciela albo znajomego, z którym wspólnie przejdziecie na dietę.

 

Jeżeli nikt w Twoim otoczeniu nie chce się odchudzać, to ludzi podobnych do siebie z łatwością znajdziesz na różnych grupach i forach internetowych (tutaj znajdziesz grupę wsparcia). Będziecie się wspierać w trudnych chwilach, analizować konkretne przypadki pod kątem swoich asertywnych reakcji na pokusy i wymieniać innymi cennymi uwagami. Kiedy odchudzasz się z kimś, istnieje także mniejsze prawdopodobieństwo, że zrezygnujesz z diety. Wynika to m.in. z tego, że nie będziemy chcieli wyjść wobec tej drugiej osoby na kogoś słabego, kto łatwo się poddaje, a przecież wszyscy wiemy, że my jesteśmy z grona tych, co walczą do końca!

 

Mamy nadzieję, że przedstawione porady pomogą Ci lepiej radzić sobie w trudnych chwilach podczas diety. Gdy będzie Ci ciężko i będziesz odmawiać sobie pokus, pomyśl, że nie tylko robisz kolejne kroki w kierunku swojej nowej sylwetki, ale stajesz się również osobą bardziej asertywną, takie połączenie z pewnością Ci zaprocentuje.